![](https://rethymnosports.gr/wp-content/uploads/2016/02/Telikos_2016_Asteras_Rethymnou-Episkopi_eisodos_omadon.jpg)
Ημέρα τελικών Κυπέλλου η χθεσινή στους τρεις από τους τέσσερις νομούς της Κρήτης.
Εκτός από τον Ρεθυμνιώτικο, όπου η Επισκοπή χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να κερδίσει με 4-3 τον Αστέρα Ρεθύμνου (1-1 η κανονική διάρκεια), εντυπωσιακοί ήταν και οι άλλοι δύο τελικοί. Συγκλονιστικοί ήταν λοιπόν και οι άλλοι δύο τελικοί Κυπέλλου που έγιναν χθες σε Ηράκλειο και Χανιά, ενώ στο Λασίθι ο τελικός ΟΦΙ – ΑΟΑΝ θα γίνει πιθανότατα την Τετάρτη 24/2. Στα Χανιά για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Άρης Βουκολιών αναδείχθηκε Κυπελλούχος, κερδίζοντας όπως και πέρυσι στον τελικό τον Άρη Σούδας με 4-3 στα πέναλτι, μετά από το στείρο 0-0 στα 120’. Στο Ηράκλειο Κυπελλούχος αναδείχθηκε ο Ηρόδοτος στην παράταση, κερδίζοντας με 2-1 τον Ρούβα στο Μαρτινέγκο (86’ πεν. Συσκάκης, 101’ Μεταξάκης – 52’ Ξημεράκης).
Γιώργος Σταράς