Κέρδισε και περιμένει το… θαύμα

Την πρώτη του νίκη μετά από αρκετούς μήνες πανηγύρισε ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ηλιούπολης στο κλειστό του «Μελίνα Μερκούρη» και παραμένει μέσα στο παιχνίδι της παραμονής στην Α1 αν και είναι ακόμα πολύ δύσκολο.

Μάλιστα, η Ρεθυμνιώτικη ομάδα παρουσιάστηκε χωρίς τον προπονητή Θανάση Ντζαφέρη στον πάγκο της, λόγω κάποιου κωλύματος και την θέση του πήρε ο Μανόλης Πρασανάκης. Οι Ρεθυμνιώτισσες επέδειξαν αποφασιστικότητα και πάθος, ενώ αγωνίστηκαν απελευθερωμένες από το άγχος, καθώς ήδη ξέρουν πως θα πρέπει να συνωμοτήσει… το σύμπαν για να σωθούν. Από το 1ο σετ έδειξαν τις ορέξεις τους, καθώς προηγήθηκαν με 20-10, κάνοντας το 1-0 με σκορ 25-17. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, ενώ τα δύο επόμενα πήγαν στις γηπεδούχες για το τελικό 3-1.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-17, 22-25, 26-24, 25-22.

ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Μανόλης Παρσανάκης): Παρασκάκη, Τσελάνη, Ξαγοραράκη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Παπουτσή –λ.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Βίκοβιτς, Αργυροπούλου, Κάπελου, Βέλλιου, Κυριαζοπούλου –λ / Μαλουσάρη.