26 Απριλίου 2024

Καλή εμφάνιση απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας

Το Ρέθυμνο Cretan Kings εμφανίστηκε ανταγωνιστικό για 27 λεπτά στο ΟΑΚΑ, όπου γνώρισε την ήττα με 88-64 από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της δύσκολης αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος της. Μάλιστα, στην 3ηπερίοδο κατάφερε να μειώσει έως και τους 10 πόντους τη διαφορά (58-48 στο 27’), ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι», υποχρεώνοντας στην 4η ήττα τους Ρεθυμνιώτες.
Ο Σταύρος Μυκονιάτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, σκοράροντας άπαντες, ενώ ο Μπαρτ ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» με 13 πόντους. Το Ρέθυμνο Cretan Kings θα επιστρέψει σήμερα και θα ξεκινήσει την προετοιμασία για το επόμενο πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στον Προμηθέα (10/11).

Η Βαθμολογία της Basket League (Εδώ)

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο του Μπρέισι – Ντέιβις ξεκίνησε την αναμέτρηση (2-3) η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει σερί 9-0 στη συνέχεια (11-3). Οι Μπαρτ, Ραζής και Κλάντον απάντησαν (11-9 στο 6’) με δικό τους σερί 6-0, ανταποκρινόμενοι στις απαιτήσεις του ματς. Έπειτα, ο Καλογιαννίδης με τρίποντο διατήρησε τη διαφορά των 3 πόντων (17-14), ενώ στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 21-14.
2ο Δεκάλεπτο
Έπειτα από το καλάθι του Κλάντον, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 15-2 με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 22 πόντων (40-18 στο 17’). Ο Ντάνιελς έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με τρίποντο, με τους Ραζή, Μπαρτ και Οικονομόπουλο να μειώνουν σε 46-28 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Πολύ καλή ήταν η εκκίνηση των “κεραμιδί” στο β’ ημίχρονο, με τους Μπαρτ, Γκάιτον και Καλογιαννίδη να μειώνουν σε 48-36 στο 23’ (σερί 8-2). Μάλιστα, ο Μπαρτ με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους διατήρησε τη διαφορά στους 12 πόντους (53-41 στο 24’). Ο Μπρέισι – Ντέιβις στην επιστροφή του στο παρκέ (είχε χρεωθεί νωρίς στο α’ μέρος με 3 φάουλ) μείωσε ακόμη περισσότερο (58-48 στο 27’). Όμως, η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να πετύχει 9 αναπάντητους πόντους για το 67-48.
4ο Δεκάλεπτο
Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να προσπαθεί για τη μείωση του σκορ (69-52 στο 32’). Όμως, η πίεση των γηπεδούχων είχε σαν αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο, με τη μέγιστη τιμή να φτάνει στους 30 πόντους (87-57 στο 38’). Τελικά οι Σιγκούνας και Κουρέπης με σερί 7-1 διαμόρφωσαν το τελικό 88-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος, Παντελίδης, Μπίκας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 7, Λοτζέσκι 16 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Καλάθης 5 (1), Μήτογλου 1, Γκιστ 4, Παππάς 8, Καλαϊτζάκης 7 (1), Βουγιούκας 4, Λάσμε 10 (1), Λεκαβίτσιους 8, Τόμας 5.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 13 (2), Ραζής 6, Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 3 (1), Σιγκούνας 9 (2), Καλογιαννίδης 6 (2), Κλάντον 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης 2, Γκάιτον 4.