Με το «αριστερό» η Ακαδημία, όλα τα αποτελέσματα της ΕΚΑΣΚ

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, η Ακαδημία φιλοξένησε τον Κύδων στο Μ. Μερκούρη, γνωρίζοντας την ήττα με 44-70.
Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε το προγραμματισμένο του ρεπό για τον πρώτο γύρο της κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 6-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο του βρήκε να προηγούνται με +20 (19-39).
Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης το «σκηνικό» παρέμεινε το ίδιο με τον Κύδων να προηγείται με 34-52 στην 3η περίοδο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό 44-70 να δίνει την νίκη στους Χανιώτες.

Ακαδημία – Κύδων 44 – 70
(6-16, 19-39, 34-52, 44-70)

Ακαδημία (Καψάλης): Ανωμεριανάκης 3 (1), Περδίκης 3, Μαρίνος 6, Μπέκος 3, Κωνσταντινίδης 6, Γκρέκος 6, Μανετάκης, Καψαλάκης Π., Γεραναστάσης 3, Δάσκαλος 7, Καρακεσισόγλου Ντάγκας 7