Μια νίκη σε τρία ματς για τον Επ.Α. Ρεθύμνου στο κλ. Γάλλου

Η Α1 Ανδρών συνεχίστηκε με την 9η τη 10η και την 11η αγωνιστική στο Πανεπιστημιακό γυμναστήριο του Γάλλου στο Ρέθυμνο και στο Φιλίππειο γυμναστήριο στη Βέροια.

Στο Ρέθυμνο έγιναν κρίσιμα παιχνίδια με φόντο τη διεκδίκηση των πλέι οφ 1-4. Κερδισμένο το Πέρα Αθηνών, που προχώρησε με δύο νίκες και μπήκε στην 4άδα, χαμένοι, οι Ρεθυμνιώτες που πέτυχαν μια νίκη, ενώ ηττήθηκε σε δυο ματς.

Οι Ρεθυμνιώτες ξεκίνησαν το Σάββατο με οριακή ήττα από την ΑΕΚ με 4-3 σε συναρπαστικό αγώνα με συνολικά τέσσερις ξένους οι Σουηδοί Άρβιντσον και Χορτ της ΑΕΚ κατέβαλλαν στο καθοριστικό διπλό τους Προβόστ και Καντέρο με 3-1 σετ. Νωρίτερα, ο Άρβιντσον είχε επικρατήσει 3-0 του Μανωλόπουλου και 3-2 του Γάλλου Προβόστ, ενώ ο Χορτ έκαμψε με 3-2 τον Μανωλόπουλο. Ο Ισπανός Καντέρο πέτυχε δύο νίκες για τον Επ.Α. Ρεθύμνου (3-2 τον Χορτ και 3-0 τον Μαδέση) και μία ο Προβόστ (3-0 τον Μαδέση).
Ακλούθησε μια ακόμα ήττα για την ομάδα του Ρεθύμνου από τον ΑΣ Πέρα με 2-4 με τους νικητές να μπαίνουν τετράδα. Την Κυριακή ο Επ.Α. Ρεθύμνου, έκαμψαν τον ουραγό Άρη με 4-2 και έτσι μόλις 1 βαθμό μακριά από την είσοδο και πάλι στην τετράδα.

Το ντέρμπι της Α1 ανδρών Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ματς που έγινε στην Βέροια και να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία μετά το 4-3 και το συνολικό 31-29 στα σετ των μεταξύ τους αγώνων. Οι συγκάτοικοι στην 1η θέση Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός επιβεβαίωσαν εύκολα τα προγνωστικά εναντίον των υπολοίπων αντιπάλων τους.