Νίκησε τον «Άγιο» το Ρέθυμνο Cretan Kings, «σεφτέ» έκανε η Ακαδημία

Δυο νίκες για πρώτη φορά φέτο κατάφεραν να πανηγυρίσουν οι Ρεθυμνιώτικες ομάδες στους Άνδρες της ΕΚΑΣΚ. Για την 6η αγωνιστική της κατηγορίας, το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε του Αγίου Νικολάου εκτός έδρας και Ακαδημία του Ηροδότου στο Ρέθυμνο.

Αγ. Νικόλαος – Ρέθυμνο Cretan Kings 64 – 74
(16-12, 36-31, 56-48, 64-74)

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης, Γιάννης 5 (1), Χόμπης, Βλαχάκης 4, Κούμουλος 20 (4), Μαραυγάκης 5, Ξυδάκης, Στέβοβιτς 12 (2), Ηλιάδης 3 (1), Τασιούδης 19, Τσιάτσιος 6, Νταλιάνης.

Οι γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ξεκινήσει καλά την αναμέτρηση και να πάρει προβάδισμα στο ημίχρονο με +5. Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 για τον Άγιο Νικόλαο, με το φινάλε της 3ης περίοδο να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 56-48. Στην συνεχεία, το Ρέθυμνο Cretan Kings βρήκε της λύσεις που έψαχνε, καταφέρνοντας με σερί 0-12 να κάνει το 57-69 και να πάρει τελικά το παιχνίδι με 64-74.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και εγγραφή στοYouTube

Ακαδημία – Ηρόδοτος 62 – 42
(10-14, 29-20, 45-28, 62-42)

Ακαδημία (Καψάλης):  Κωνσταντινίδης 6, Ανωμεριανάκης 7 (1), Περδίκης 2, Μαρίνος 14, Καρακεσισόγλου 4, Πετράκης 6 (2), Ντάγκας 7 (1), Γκρεκος Δάσκαλος, Γεραναστάσης 2, Μπέκο 14

Η Ακαδημία κατάφερε να πάρει την πρώτη φετινή της νίκης επί του Ηροδότου με 62-42, στο ντέρμπι των ουραγών της βαθμολογίας. Αν και το πρώτο δεκάλεπτο η Ακαδημία ξεκίνησε με διάθεση να τρέξει και να πετύχει εύκολους πόντους δεν συνέβη αυτό. Στο ημίχρονο ένα επιμέρους σκορ 19-6 πήγε στα αποδυτήρια με 29-20. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν σταθερά στο +9, μέχρι που ήρθαν 3 σου 3 πόντων και η διαφορά άνοιξε στο +17 (45-28). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τελικό σκορ ναι είναι 62-42.