Πλήρωσε την κακή 2η περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings, εντός έδρας ήττα για την Ακαδημία

Στο κλ. Λίντο έγινε το ντέρμπι της πρεμιέρας του Β’ γύρου (12ης αγ.) του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Την ήττα γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τον Εργοτέλη με 87-59, «πληρώντας» την κακή 2η περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρό προβάδισμα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στην αναμέτρηση και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 27-23 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο οι Ρεθυμνιώτες δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι στις προσπαθείς τους, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους έναντι 27 του Εργοτέλη που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 54-32. Στην τρίτη περίοδο, οι Ηρακλειώτες αύξησαν την διαφορά στο +25 (46-71), με την τελευταία περίοδο του ματς να μην αλλάζει κάτι.

Εργοτέλης – Ρέθυμνο Cretan Kings 87 – 59
(27-23, 54-32, 73-46, 87-59)
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Γιάννης 1,  Βλαχάκης 9 (1), Κούμουλος 10 (2), Μαραυγάκης 1, Ξυδάκης 4, Στέβοβιτς 7 (1), Ηλιάδης 3 (1), Τασιούδης 15(1), Τσιάτσιος 3 (1), Δουλγεράκης 6, Κυρίτση, Βαρδάκης.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Η Ακαδημία δεν τα κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 46-71 (5-20, 23-36 37-54,46-71) από τον Αγ. Νικόλαο. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν τους αιφνιδιασμούς φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Ακαδημία – Αγ. Νικόλαος 46 – 71
(5-20, 23-36 37-54,46-71)
Ακαδημία (Καψάλης): Ανωμεριανάκης 2, Περδίκης 2, Καλαντωνέας 11 (1), Γκρέκος 2, Καρακεσισόγλου 3, Κωνσταντινίδης 7 (1), Πετράκης, Μαρίνος, Δάσκαλος 2, Ντάγκα 2, Μανετάκης 6 (2), Μπέκο 9.