20 Απριλίου 2024

Πρωταθλητής στην Β’ Εθνική ο Σκ.Ο. Ρεθύμνου

Ο Σκ.Ο.Ρ. Πρωταθλητής Β΄ Εθνικής 2023 στο Ομαδικό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα & πρόκριση στην επόμενη κατηγορία για το 2024.

Πραγματοποιήθηκε 31/3 με 2/4 στο Ηράκλειο η τελική φάση του ομαδικού πρωταθλήματος σκάκι Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Κρήτης, στην οποία και συμμετείχε ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου (Σκ.Ο.Ρ.).
Η ομάδα της πόλης μας κατέκτησε την 1η θέση και πρόκριση για την επόμενη κατηγορία και αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ομάδα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας Κρήτης για το 2023!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σκ.Ο.Ρ. με τις ομάδες που αγωνίστηκε είχαν ως εξής:
1η αγωνιστική: ΙΔΑΙΟΙ ΑΝΩΓΕΙΩΝ – Σκ.Ο.Ρ: 1½ – 8½
2η αγωνιστική: Σκ.Ο.Ρ. – ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ: 6½ – 3
3η αγωνιστική: Ο.Α.Η.Η. – Σκ.Ο.Ρ.: 5 – 5
4η αγωνιστική: Σκ.Ο.Ρ. – Α.Ο. ΚΙΣΣΑΜΟΥ: 8½ – 1½

Η συλλογική αυτή προσπάθεια από αθλητές εντός και εκτός σκακιέρας, των γονέων αυτών, των προηγούμενων προπονητών Λαμπούδη Λουκά, & Καδιάνη Γιώργο καθώς και τους τωρινούς Κουρτζέλη Αναστασία με επικεφαλή προπονητή τον προπονητή κ. Τσαρουχά Κωνσταντινο, το Δ.Σ. και των αρωγών του συλλόγου απόδωσαν τα μέγιστα οδηγώντας τον Σκ.Ο.Ρ. κερδίζοντας την 1η θέση να προκρίνεται να αγωνιστεί το 2024 στον Προκριματικό Όμιλο Α΄ Εθνικής (Π.Ο.Α.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι σχεδόν όλοι παίκτες που αγωνίστηκαν συνολικά προέρχονται από τις ακαδημίες προηγούμενων ετών του συλλόγου! Ο Σκ.Ο.Ρ. στηρίζει στηρίζεται και στηρίζει τους αθλητές της πόλης μας και προσπαθεί για το καλύτερο όλων των αθλητών του.

Να ευχαριστήσουμε θερμά τους αθλητές του Σκ.Ο.Ρ. Αλιμπινίση Νίκο & Πελαντάκη Μιχάλη που ταξίδεψαν από Αθήνα & Σερντεδάκι Θανάση που ταξίδεψε από Ολλανδία, για να διαγωνιστούν για τον Ρεθεμνιώτικο αθλητικό σύλλογο στην μεγάλη αυτή Παγκρήτια διοργάνωση.

Εκτός από την συνολική προσπάθεια και κατάκτηση της 1ης θέσης, είναι ξεχωριστά σημαντικό το γεγονός ότι από όλες τις ομάδες που διαγωνίστηκαν συνολικά στην Β΄ Εθνική, πρώτος ο Σκ.Ο.Ρ. απέσπασε 5 στα 10 μετάλλια αθλητή καλύτερης σκακιέρας (ποσοστό 50%), όπου διακρίθηκαν ξεχώρισαν για την καλύτερη επίδοση στη σκακιέρα τους οι εξής αθλητές του συλλόγου:

2η Σκακιέρα χρυσό μετάλλιο Πελαντάκης Μιχάλης με 3/3.
3η Σκακιέρα χρυσό μετάλλιο Αλιμπινίσης Νίκος με 3/3.
6η Σκακιέρα χρυσό μετάλλιο Κουκουράκη Χρυσή με 4/4.
9η Σκακιέρα χρυσό μετάλλιο Σιβαρόπουλος Γεώργιος με 2/3.
10η Σκακιέρα χρυσό μετάλλιο Κουρμουλάκης Βαρδής με 3/3.

Θεμελιώδης σύνθεση αθλητών του Σκ.Ο.Ρ. που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα με σειρά σκακιέρας:

Γενικές σκακιέρες, 1η – 4η σκακιέρα:
1η σκακιέρα: Κατσογριδάκης Στέλιος, Σερντεδάκις Θανάσης.
2η σκακιέρα: Παπαδάκης Μιχάλης, Πελαντάκης Μιχάλης.
3η σκακιέρα: Αλιμπινίσης Νίκος.
4η σκακιέρα: Γιρβαλάκης Σπύρος, Παπαλεβυζάκης Εμμανουήλ.

Αναπτυξιακές σκακιέρες, 5η -10η σκακιέρα:
5η σκακιέρα γυναικών: Κουρτζέλη Αναστασία.
6η σκακιέρα νεανίδων Κ.20: Κουκουράκη Χρυσή.
7η σκακιέρα κορασίδων Κ.16: Τσακαλάκη Καλλιόπη, Μυτιληναίου Ζωή-Αλκμήνη, Χατζηκακού Σταυρούλα-Κυριακή, Τριπολιτάκη Ειρήνη.
8η σκακιέρα Κ.20: Καβούνης Γεώργιος.
9η σκακιέρα Κ16: Σιβαρόπουλος Γεώργιος.
10η σκακιέρα Κ12: Κουρμουλάκης Βαρδής, Κοκολάκης Παύλος.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη των ομάδων: http://chess-results.com/tnr749824.aspx?lan=1&turdet=YES

ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ 2023

Πίνακας Τελικής Κατάταξης
Κατ. Ομάδα 1 2 3 4 5 ΚΙ1 ΚΙ2 ΚΙ3
1 ΣΚ.Ο.Ρ. * 5 6½ 8½ 8½ 7 1 29
2 Ο.Α.Α.Η. 5 * 5½ 8½ 7 7 1 26
3 ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ 3 4½ * 6 5½ 4 0 19
4 Α.Ο.ΚΙΣΣΑΜΟΥ 1½ 1½ 4 * 6 2 0 13
5 ΙΔΑΙΟΙ ΑΝΩΓΕΙΩΝ 1½ 3 4½ 4 * 0 0 13

Απαντήστε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *