![](https://rethymnosports.gr/wp-content/uploads/2023/02/Kypello_Doxa_Platane_Asteras_Peramatos_1.jpg?v=1676480143)
Γνωστό έγινε το πρώτο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΡ (διπλά παιχνίδια) το οποίο θα είναι Αστέρας Περάματος-Ρεθυμνιακός, ενώ εκκρεμεί ο αντίπαλος του Ερμή Ζωνιανών (ο νικητής του ζευγαριού Λιβάδια-ΑΟΝ Αστέρας).
Οι δύο ομάδες πήραν την πρόκριση στα σημερινά νοκ άουτ παιχνίδια που διεξήχθησαν σε Σοχώρα και Αρμένους. Στην Σοχώρα ο Αστέρας Περάματος πήρε ρεβάνς για την βαριά ήττα του Σαββάτου για το πρωτάθλημα και με ανατροπή επιβλήθηκε με 2-1 της Δόξας Πλατανέ. Στο άλλο παιχνίδι στους Αρμένους η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση μετά το λευκό 0-0 με τον Πέτρο Κλειδή να χαρίζει το εισιτήριο στον Ρεθυμνιακό με κεφαλιά στο 105’+2’ κερδίζοντας με 1-0 τον Άρη Ρεθύμνου. Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια με τους Ξεπαπαδάκη (106’) και Δ.Γ. Μανωλακάκη (120’).
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ… ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Β’ Φάση (Νοκ άουτ σε ουδέτερο)
Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου
*9. Δόξα Πλατανέ – Αστέρας Περάματος 1 – 2
(5’ πεν. Σουμπασάκης – 32’, 49’ Εμ. Παπαγιαννάκης)
*10. Ρεθυμνιακός – ΑΟ Άρης 1 – 0 παρ. (0-0)
(105’+2’ Π. Κλειδής)
Δεν Έχει Οριστεί
*8. Λιβάδια – ΑΟΝ Αστέρας (Μελιδονίου).
* Ερμής Ζωνιανών (προκρίνεται άνευ αγώνα)
Ημιτελικά (Διπλά Παιχνίδια)
*11. Ερμής Ζωνιανών – Νικητής 8
*12. Αστέρας Περάματος – Ρεθυμνιακός
Τελικός
*13. Νικητής 11 – Νικητής 12