Σεφτέ νικών με «πεντάρα» για τη Μικτή Κ-16 ΕΠΣΡ

Την πρώτη της νίκη κατέκτησε η Μικτή Κ-16 ΕΠΣΡ επικρατώντας με 5-0 στο Μισεδάκειο της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Λασιθίου, εξασφαλίζοντας την τιμητική 3η θέση στον Κρητικό Όμιλο.

Το Ρέθυμνο ήταν ανώτερο και έφτασε δίκαια στη νίκη, την οποία ουσιαστικά καθάρισε από το α’ ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 0-2, τελειώνοντας τα πάντα στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν στο 62’ είχε ήδη διαμορφώσει το τελικό 0-5. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους νεκρούς στο τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη, για το οποίο συμπληρώνεται σήμερα ένας χρόνος.

Φάσεις και Γκολ

4’ ο Στ. Παπαδάκης τροφοδότησε τον Δ. Τσόγκα, ο οποίος με διαγώνιο στο από δύσκολη σουτ άνοιξε το σκορ, 0-1.

7’ σουτ του Σπ. Αναστασιάδη απέκρουσε ο Κέσκος.

11’ κόρνερ του Σιμονάι κεφαλιά του Γκιόκα η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13’ κάθετη του Ξωμεριτάκη για τον Μπαχλιτζανάκη δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και μπλόκαρε ο Μπέκ.

26’ σύγχυση στην περιοχή του Λασιθίου, σουτ του Στ. Παπαδάκη, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29’ ωραία μπαλιά του Γκίνι για τον Σπ. Αναστασιάδη, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.

33’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανδριώτη, με διπλή προσπάθεια ο Κέσκος μπλόκαρε.

45’ κόρνερ του Σιμονάι, κεφαλιά του Δ. Τσόγκα πάνω από τα δοκάρια.

50’ φάουλ του Ι. Παπαδάκη, ο Ξωμεριτάκης έπιασε το ανάποδο ψαλίδι η μπάλα θα φύγει άουτ.

51’ αντεπίθεση για το Ρέθυμνο με τον Γκίνι, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια και με πλασέ πέτυχε το 0-3.

57’ νέα αντεπίθεση για το Ρέθυμνο, ο Γκίνι και πάλι δεν αστόχησε αφού απέφυγε και τον Κέσκο για το 0-4.

62’ φάουλ του Καζαμία, με κεφαλιά ο Σιμονάι «γράφει» το 0-5.

69’ καλό σουτ του Μαρινάκη, εντυπωσιακά θα διώξει σε κόρνερ ο Μπέκ.

77’ φάουλ του Ξωμεριτάκη, σύγχυση στην περιοχή, αλλά το σουτ του Μπαχλιντζάκη μπλόκαρε ο Μπεκ.

79’ σουτ Μαρινάκη, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Μπεκ.

85’ φάουλ του Σιμονάι, κοντινή προβολή του Αιμ. Κοσκινά η μπάλα θα σταματήσει στο κάθετο δοκάρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Αξιώτης, Μπατζακάκης (Ηρακλείου).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 4’ (Σ) Δ. Τσόγκας, 29’ (Σ) Σπ. Αναστασιάδης, 51’ (Σ), 57’ (Σ) Γκίνι, 62’ (Κ) Σιμονάι.

ΑΣΙΣΤ: 4’ Στ. Παπαδάκης, 29’ Γκίνι, 62’ Καζαμίας.

ΔΟΚΑΡΙ: 85’ Αιμ. Κοσκινάς.

ΛΑΣΙΘΙ (Γιώργος Σταυρακάκης): Κέσκος, Ερ. Γκεβάνι (31’ λ.τ. Ι. Παπαδάκης), Ρουσάι, Αναγνωστόπουλος, Εντ. Γκεβάνι (82’ Ποτουρής), Στεφανάκης (82’ Χρυσοφάκης), Ξωμεριτάκης (82’ Χριστοδουλάκης), Τοπούζι (46’ Σφυράκης), Μαρινάκης, Μ. Βάρδας, Μπαχλιτζανάκης.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Παναγιώτης Καραντάθας): Μπεκ, Καζαμίας, Φερχάτι (67’ Τσικνάκης), Γκιόκα, Αιμ. Κοσκινάς, Ανδριώτης, Σπ. Αναστασιάδης (78’ Κλίνης), Στ. Παπαδάκης (67’ Μαρκάκης), Γκίνι (73’ Παπαγιαννάκης), Δ. Τσόγκας (78’ Λαγκουβάρδος), Σιμονάι.