![](https://rethymnosports.gr/wp-content/uploads/2018/08/Skaki_2o_tournoua_grigorou_Skakiou_2.jpg)
Την περασμένη Κυριακή 28 Ιουλίου ξεκίνησε η σκακιστική δράση στην παραλία του Ρεθύμνου, όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια. Την περασμένη Κυριακή λοιπόν, διεξήχθη το 1ο Τουρνουά γρήγορου σκακιού στο στέκι στην προκυμαία Ρεθυμνου! Η ημέρα περιλάμβανε τακτική και σπουδαίες αναμετρήσεις από μικρούς και μεγάλους σκακιστές που επιδόθηκαν στο αγαπημένο τους άθλημα. Νικητής σε αυτό το πρώτο τουρνουά γρήγορου σκακιού αναδείχθηκε ο Σκακιστής του ΣΚΟΡ Μιχάλης Πελαντάκης νικώντας στον τελικό τον ισχυρό Γάλλο σκακιστή Herve Ribreau!. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Γενικής κατάταξης με τους τρεις πρώτους νικητές: 1. Μιχάλης Πελαντάκης, 2. Herve Ribreau, 3. Αριστοτέλης Δρυδάκης.
Αντιστοίχως, στην κατηγορία κάτω των 13ων ετών, 1ος αναδείχθηκε ο Μανώλης Δασκαλάκης, 2ος ο Γιώργος Δεβεράκης και 3ος ο Habib Hamali. Το επόμενο τουρνουά θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 4 Αυγούστου.