Στα Ημιτελικά του Κυπέλλου το Ρέθυμνο Cretan Kings, ήττα αποκλεισμός για την Ακαδημία

Τα φαβορί επικράτησαν στα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Κρήτης.

ΧΑΝΙΑ BC – ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS 42 – 69
Δεν δυσκολεύτηκε να «περάσει» από το κλ. Κλαδισού το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας του Χανιά BC με 42–69 και πέρασε στα ημιτελικά. Οι Ρεθυμνιώτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Χανιώτικη ομάδα, έχοντας το προβάδισμα (13-23, 22-38, 29-54, 42-69) από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ ο Τασιούδης με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Βλαχάκης με 10.

Την Κυριακή το Ρέθυμνο Cretan Kings θα φιλοξενήσει τον Εργοτέλη στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Χανιά BC (Κατσιάνος): Μαραθάκης, Μαλαμάς, Καφτάνης 3 (1), Μακρίδης, Νασίκας 3, Μπαντής, Καστανάκης 5, Κοντογιώργος 11 (2), Ρεντινιώτης 8, Παπαδάκης 3 (1), Κόης 9.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος): Ρέκκας 6 (1), Ασουμανάκης, Πριναράκης 2, Βλαχάκης 10 (1), Μαραυγάκης 6 (1), Ξυδάκης 2, Στέβοβιτς 2, Ηλιάδης 3 (1), Τασιούδης 20 (2), Τσιάτσος 4, Φωτάκης 6, Γιάννης 8.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ 80 – 61
Την ήττα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης του Κυπέλλου γνώρισε η Ακαδημία με σκορ 80-61 από τον Άγιο Νικόλαο. Η «κουκουβάγιες» ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν διαφορά με +16 και σε συνδυασμό με την κούραση λόγω ελλείψεων ήρθε η ήττα για την Ακαδημία. Ο Μανετάκης 16 (3) πέτυχε πόντους και το ακολουθισε ο Φ. Κωνσταντινίδης με 12.
Άγιος Νικόλαος
(Δεμέτζος): Σταυρακάκης 2, Μήλας 9, Νικητάκης 4, Μαντέλλος 14 (2), Σκαλάιος 4, Μότσο 22, Τζώρτζης 10 (2), Γιαχνάκης 2, Γκαμπέλης 9 (1), Αποστολάκης 4.
Ακαδημία (Καψάλης): Καψαλάκης 6 (1), Θεοδωρής 2, Πετράκης 3 (1), Κωνσταντινίδης 12 (1), Καρακεσισόγλου 2, Ανωμεργιαννάκης 8, Δασκαλος 10, Μανετάκης 16 (3).