![](https://rethymnosports.gr/wp-content/uploads/2023/01/Ermis_Zonianon-AON_Asteras_Ksiros_Andreas2.jpg?v=1673107732)
Ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ρεθύμνου απέκτησαν Ερμής Ζωνιανών και Ρεθυμνιακός στους σημερινούς πρώτους ημιτελικούς που διεξήχθησαν σε μυλοποταμίτικο έδαφος. Οι δυο κέρδισαν 2-1 ΑΟΝ Αστέρα και Αστέρα Περάματος και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στους επαναληπτικούς που θα διεξαχθούν στην Σοχώρα.
Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Ερμής Ζωνιανών στο γήπεδο Λιβαδίων όπου με δύο γκολ του Κουκούλη στο 22’ προηγήθηκε 2-0. Ο ΑΟΝ Αστέρας ισορρόπησε ζήτησε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις (27’ σε χέρι αμυνομένου και στο 39’ σε ανατροπή του Απ. Κλειδή) και κατόρθωσε να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις του α’ μέρους με τον Ρότζεν. Πέναλτι ζήτησε και ο Ερμής Ζωνιανών σε μαρκάρισμα πάνω στον Α. Παπαδάκη, με τον κ. Ταμπουρατζή να υποδεικνύει πως η μπάλα νωρίτερα είχε περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου.
Την ίδια ώρα στην Αλφά ο Ρεθυμνιακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη με ανατροπή (1-2) επί του Αστέρα Περάματος παίρνοντας ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι οι γηπεδούχοι με τον Εμ. Παπαγιαννάκη (8’) και ο Ρεθυμνιακός με τον Ερ. Ματαραγκάσι (48’).
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Ημιτελικά (Διπλά Παιχνίδια)
Α’ Αγώνες
Τετάρτη 5 Απριλίου
*11. Ερμής Ζωνιανών – ΑΟΝ Αστέρας 2 – 1
(13’, 22’ Κουκούλης – 45’+ Ρότζεν)
*12. Αστέρας Περάματος – Ρεθυμνιακός 1 – 2
(38’ Εμ. Παπαγιαννάκης – 51’ Π. Κλειδής, 70 πεν. Δ.Ε. Μανωλακάκης)