Άλωσε την Πυλαία το Ρέθυμνο Cretan Kings

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες του κατέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επιβλήθηκε με 87-94 του ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ρεθυμνιώτες πραγματοποίησαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη απέναντι σε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο. Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά φέτος που έφτασε τις δυο διαδοχικές επιτυχίες. Στην περισσότερη διάρκεια του ματς η Ρεθυμνιώτικη ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, καταφέρνοντας στο ξεκίνημα του ημιχρόνου να προηγηθεί με 40-49. Όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να φέρουν το ματς στα ίσα 4 λεπτά πριν το τέλος (80-80). Όμως, τα μεγάλα σουτ μπήκαν από τους Στόουν, Ντελινινκάιτις, Μάντεν και Γιαννόπουλο, με αποτέλεσμα το τελικό 87-94 και το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

Μάλιστα, συνολικά έξι αθλητές του Ρέθυμνο Cretan Kings έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Στόουν με 19 πόντους, με τους Γιαννόπουλο (14π.), Μάντεν (14π.), Ντελινινκάιτις (13π.), Χάροου (13π.) και Κάρτερ (10π.).

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1ο Δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 4-0 αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε γρήγορα σε 4-4 με τους Κάρτερ και Στόουν. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6’, όπου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 11-7. Και πάλι οι Ρεθυμνιώτες βρήκαν τις λύσεις και με σερί 0-5 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 11-12 στο 5’. Μετά το 17-14 η Ρεθυμνιώτικη ομάδα αντέδρασε ξανά με τον Ντελινινκάιτις να πετυχαίνει δύο τρίποντα και τον Σάφτενααρ ένα δίποντο, διαμορφώνοντας το 19-24 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου ο Ντελινινκάιτις συνέχισε το «βιολί» του και με τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για το 21-27. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στην συνέχεια σε 24-27, ενώ με επιμέρους σκορ 6-2 πέρασε μπροστά με 31-29 στο 14’. Όμως, Σχίζας, Κάρτερ, Στόουν και Γιαννόπουλος απάντησαν για το 33-37 στο 17’. Μάλιστα, ο Κάρτερ έδωσε προβάδισμα με +7 (37-44 στο 18’), το οποίο ήταν και το μεγαλύτερο στο ματς. Τελικά, ο Χάροου με λέι απ στην λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 40-46.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη οι Μάντεν και Ντελινινκάιτις αύξησαν την διαφορά στο 40-49, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει σερί 6-0 και να μειώνει σε 46-49 στο 24’. Σάφτενααρ και Στόουν επανέφεραν την τάξη για το 51-56 στο 25’. Η διαφορά των 5 πόντων διατηρήθηκε μέχρι 28’ (59-64). Οι γηπεδούχοι μετά το 60-66 (29’) με πρωταγωνιστή τον Ντούβνιακ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 68-68 στην λήξη.

4ο Δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 72-68. Μάλιστα, ο Χάτσερ με τρίποντο έκανε το 77-72 στο 34’. Όμως, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και με σερί 0-6 πήραν ξανά το προβάδισμα με 77-78 στο 35’. Το ματς ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» (80-80 στο 36’), με τους Χάροου, Γιαννόπουλο και Στόουν να βάζουν 3 μεγάλα σουτ για το 80-87 στο 38’. Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε, μειώνοντας σε 84-87 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά οι Μάντεν, Στόουν και Ντελινινκάιτις έδωσαν την χαριστική βολή στους αντιπάλους τους (84-94), με τον Χάτσερ να ευστοχεί στο φινάλε σε τρίποντο για το τελικό 87-94, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-46, 68-68, 87-94.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 17 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Ντούβνιακ 16 (3), Μάρκοβιτς 15 (1), Χάτσερ 20 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 7, Τσόχλας, Δέδας, Κώττας.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 13 (3), Σχίζας 4, Μάντεν 14 (2), Στόουν 19 (4), Κάρτερ 10, Σάφτεναάρ 7, Γιαννόπουλος 14 (2), Τσακαλέρης, Χάροου 13 (1), Θεοδωρίδης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης.