Ήττα του Ρέθυμνο Aegean από τα Τρίκαλα με 83-81

Δεν ξεκίνησε την νέα χρονιά όπως θα ήθελε το Ρέθυμνο, καθώς ηττήθηκε εντος έδρας από την ομάδα των Τρικάλων με 81-83 για την 12 αγωνιστική της Α1.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια προσωπική μονομαχία Σίμπσον (14) – Χάρης (11), με τις δυο ομάδες να το ολοκληρώνουν με σκορ 24-21.
Οι γηπεδούχοι «ετρεξαν» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στις οργανωμένες επιθέσεις επιδίωξαν να περάσουν την μπάλα στους Φαγέ και Κράβιτς. Αυτοί οι δύο έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Ρεθύμνου, καθώς πρόσφεραν 17 πόντους και φρόντισαν ώστε να ξεφύγει η ομάδα τους με 35-29 στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το Χάρις σε σπουδαία ημέρα κι έχοντας την λύση επιθετικά.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε και τα Τρίκαλα επέβαλλαν το ρυθμό τους, σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από το τριπόντο. Και με σερί 13-2 στο 24΄ πήραν προβάδισμα με 47-54, στο 27΄, 50-62 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 55-66 για τα Τρίκαλα. Με το +11 οι Θεσσαλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Το Ρέθυμνο Aegean έκανε την τελευταία προσπάθεια για να ανατρέψει το παιχνίδι, με τους Καλαμπόκη και Φαγέ (75-76, 18΄΄ πριν το τέλος). Ακολούθησε η «ρώσικη ρουλέτα» των βολών, όπου οι Θεσσαλοί ήταν αποτελεσματικοί. Οι Ρεθυμνιώτες είχαν την τελευταία ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση, με τον Φαγέ να αστοχεί στην εκπνοή σε σουτ δύο πόντων

Δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 6 (1), Κάουνσιλ 6, Άλεν 7 (2), Καλαμπόκης 18 (1), Φαγέ 14 (1), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοντζιτς.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3), Τσούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 8, Σπανός 3 (1), Κάντζι 9 (1), Χουχούμης 6 (1), Μιλουτίνοβιτς 2.