Ισοφάρισε σε 1-1 το ψυχωμένο Ρέθυμνο Aegean

Βγάζοντας ψυχή και παίζοντας εξαιρετική άμυνα το Ρέθυμνο Aegean επικράτησε με 65-61 του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά του προημιτελικού και τα πάντα θα κριθούν πλέον στον 3ο αγώνα της Τρίτης στην Πυλαία.
Με κορυφαίους τους Φαγιέ, Καλαμπόκη η Ρεθυμνιώτικη ομάδα κέρδισε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ, αλλά και μετά από δύο χρόνια, αφού τελευταία φορά είχε επικρατήσει τον Μάιο του 2013 και πάλι στα πλέι οφ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ συνεχώς. Η α’ περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με το Ρέθυμνο Aegean να προηγείται με 16-14, με Φαγιέ και Καλαμπόκη να το οδηγούν. Ανάλογο σκηνικό και στην β’ περίοδο, με τον ΠΑΟΚ όμως να παίρνει το προβάδισμα, να προηγείται και με πέντε πόντους (28-33), προηγούμενος στο ημίχρονο με 31-33. Στην γ’ περίοδο το Ρέθυμνο Aegean αντεπιτέθηκε και με την άνοδο των Κουμπούρα, Σάφτενααρ, προηγήθηκε με 49-44 με γκολ-φάουλ του πρώτου στο 27’30’’, για να ολοκληρωθεί με 51-48. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου το Ρέθυμνο Aegean με Φαγιέ και Σάφτενααρ προηγήθηκε και με +9 (59-50) στο 33’. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη σε Βον και Μπρέμερ, τρέχοντας σερί 1-9, μειώνοντας σε 60-59 στο 36’30’’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με Κάουνσιλ και Φαγιέ για το 64-59, 2’44’’ πριν από το φινάλε, το οποίο και πάλι ήταν συγκλονιστικό. Τελικά το καθάρισε ο Κάουνσιλ στα 13’’ κλέβοντας την μπάλα από τον Όντουμ και στη συνέχεια ο Καλαμπόκης με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 65-61.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ψαριανός, Δεσλής.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 31-33 (ημιχρ.), 51-48, 65-61 (τελικό).
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 11 (1), Λάνγκφορντ 6, Λιάπης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 8, Όντουμ 4, Βον 18, Χαριτόπουλος 3 (1), Σαλούστρος.
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας 7, Σάφτενααρ 9 (2), Κάουνσιλ 5, Άλεν 2, Καλαμπόκης 12, Φαγιέ 16 (2), Χείλαρης, Κράβιτς 10, Χόλις 2.