Κέρδισε και “καθάρισε”…

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΟΠΕ Ρεθύμνου, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ της Ηλιούπολης εκτός έδρας και “κλείδωσε” και μαθηματικά την παραμονή του στην Α2 κατηγορία.
Οι Ρεθυμνιώτισσες μετέτρεψαν σε “υγιεινό περίπατο” την αγχώδη αποστολή τους στην Ηλιούπολη. Γνώριζαν πως με νίκη θα “καθάριζαν” την υπόθεση παραμονή και αυτό έπραξαν. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να εμφανίσουν το καλό τους πρόσωπο, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις των τελευταίων τριών μηνών. Αφού εξασφάλισαν αρχικά τον βαθμό, παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ με 11-25 και 14-25, στη συνέχεια χαλάρωσαν, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 1-2 (25-19). Στο 4ο σετ οι φιλοξενούμενες επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 22-25, πανηγυρίζοντας τη σωτηρία τους.

ΤΑ ΣΕΤ: 11-25, 14-25, 25-19, 22-25.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μενδρινός): Κλεισιάρη, Τσελάνη, Κογεράκη, Καφίρη, Μαγκανάρη, Σουιτσμέ, Βροντάκη –λ, Πετρακάκη, Μπεμπή.