Μάγκικο “διπλό” στην Ρόδο

Την πρώτη του νίκη της σεζόν κατέγραψε το Ρέθυμνο Cretan Kings στην πρεμιέρα της Basket League, επικρατώντας απολύτως δίκαια του Κολοσσού στη Ρόδο με 66-74.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα εμφανίστηκε με πλάνο και πολύ αποφασισμένη από το 1ο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. “Έχτισε” διψήφια διαφορά από το α’ δεκάλεπτο (11-22) και έκτοτε δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στο +19 (17-36) στο 15′, με τον Κολοσσό να έχει απλά κάποιες μικρές εκλάμψεις, τις οποίες όμως οι Ρεθυμνιώτες φρόντιζαν να τις σβήνουν άμεσα, φτάνοντας στο τελικό 66-74.

Στην κορυφή των πρώτων σκόρερ βρέθηκαν οι Άρνολντ και Τάλτον, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους, με τους Γιαννόπουλο (13π.) και Ζάμπας (12π.) να ακολουθούν και να οδηγούν το Ρέθυμνο Cretan Kings στην πρώτη του νίκη την φετινή σεζόν.

Αναμφίβολα πρόκειται για μία νίκη σημαντική, μέσα σε μία “αφιλόξενη” έδρα για τους Κρητικούς, οι οποίοι σίγουρα πήραν μεγάλες δόσεις θετικής ψυχολογίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
1ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα, καθώς μετά το 2-0 του Κολοσσού, ο Γιαννόπουλος με 4 συνεχόμενους πόντους και με καλάθια των Φιτζπάτρικ και Άρνολντ έφεραν το προβάδισμα με +6 (2-8) στο 4ο λεπτό. Στην συνέχεια, ο Βασιλόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 10-13 αλλά με ένα σερί 8-1 από τους Ρεθυμνιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (11-22) στο 8ο λεπτό. Τελικά, ο Ζάμπας με δύο εύστοχες βολές στο φινάλε διατήρησε το +10 στη λήξη της α’ περιόδου (14-24).

2ο Δεκάλεπτο
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν και στο 2ο δεκάλεπτο οι “κεραμιδί” καθώς με έναν εκπληκτικό Ζάμπας (9 πόντους) και «συνοδοιπόρο» τον Έντουαρντς «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +19 (17-36) στο 15’. Όμως, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεση του και με πρωταγωνιστές τους Μπέρι και Χολ μείωσαν σε 24-36 στο 16’. Τελικά, ο Κώττας έσπασε το ρόδι μετά από δυόμιση “άκαρπα” λεπτά, ευστοχώντας σε μία βολή για το 24-38 στο 17’. Παρ’ όλα αυτά ο Κολοσσός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ με μονοψήφια διαφορά χάρη σε τρίποντο του Άχονεν στο φινάλε για το 34-42.

3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη αν και ο Κολοσσός προσπάθησε να μειώσει και άλλο (36-42) ο Άρνολντ απάντησε σε δύο χρόνους για το 36-45, ενώ ο Τάλτον με καλάθι και φάουλ επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα στο 22’ (38-48). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν μικρό σερί 5-0 (43-48) αλλά και πάλι ο Τάλτον με συμπαραστάτη τον Γιαννόπουλο επανέφεραν την ισορροπία για το 43-52 στο 25’. Ο Κολοσσός μείωσε αρχικά σε 46-52 αλλά ένα επιμέρους σκορ 12-2 για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα την έστειλε στον πάγκο με το υπέρ της 48-64.

4ο Δεκάλεπτο
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 ρίχνοντας ξανά την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (55-64) στο 32’. Ο Άρνολντ πέτυχε τους πρώτους πόντους στην 4η περίοδο (55-66), ενώ στη συνέχεια ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους (61-66) στο 35’, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Όμως και πάλι οι Ρεθυμνιώτες βρήκαν τις λύσεις επιθετικά από τους Ζάμπας, Τάλτον και Άρνολντ και με σερί 8-0 (61-74) «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με τους γηπεδούχους να γράφουν το τελικό 66-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74.
Κολοσσός Ρ. (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Ζάμπας 12 (1), Έντουαρντς 7.