Νίκη παραμονής για τον ΟΠΕΡ

Συνεπής στο ραντεβού του με το ματς της χρονιάς αποδείχθηκε ο ΟΠΕΡ, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει σχετικά εύκολα της ΕΑ Πατρών με 3-1 σετ, για την 16η αγωνιστική, με την ανανέωση της συμμετοχής του στην Α2 να έχει σχεδόν επιτευχθεί. Πλέον βρίσκεται 4 βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ απομένουν 2 αγωνιστικές για το φινάλε.
Με «όπλο» την αποφασιστικότητα οι παίκτριες της Ρεθυμνιώτικης ομάδας κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με μοναδική εξαίρεση ένα μικρό «διάλειμμα» στο 2ο σετ. Στο 1ο σετ οι Κλεισιάρη και Μπεμπή πρωταγωνίστησαν με το ματς να είναι πραγματικό ντέρμπι (14-14, 18-18). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 19-21 αλλά οι προαναφερθείσες δήλωσαν «παρών», ενώ η Τσελάνη έδωσε το προβάδισμα με 22-21. Η ΕΑΠ απάντησε με νέο σερί 3-0 (22-24) αλλά οι Ρεθυμνιώτισσες είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να ανατρέψουν εκ νέου την κατάσταση, με την Σουιτσμέ να διαμορφώνει το 26-24.
Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν με 10-20, ισοφαρίζοντας εύκολα σε 1-1 στα σετ με 14-25. Διαφορετική εξέλιξη είχε όμως το 3ο σετ, με την Κλεισιάρη να πιέζει από το σερβίς και με δύο άσους να βάζει μπροστά την Ρεθυμνιώτικη ομάδα με 14-7. Από κει και έπειτα ήταν απλά θέμα χρόνου για το 2-1, με τις «κυανοκίτρινες» τελικά να τα καταφέρνουν με σκορ 25-19.
Στο 4ο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες να «καθαρίσουν» από νωρίς τη νίκη και προηγήθηκαν με 5-0. Οι Σουιτσμέ και Μπεμπή ανέβασαν την διαφορά στο +10 (12-2), με την κατάκτηση του 4ου σετ να έρχεται εξαιρετικά εύκολα (25-13). Σειρά είχαν φυσικά τα πανηγύρια για τις παίκτριες του ΟΠΕΡ, γνωρίζοντας πως έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους.

ΤΑ ΣΕΤ: 26-24, 14-25, 25-19, 25-13.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μενδρινός): Σαπαρέφσκα, Σουιτσμέ, Κογεράκη, Τσελάνη, Κλεισιάρη, Μπεμπή, Βροντάκη –λ.
ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ (Α. Φαλιέρος): Πελεκούδα, Κάτση, Λιόντα, Α. Στούκη, Δουραμάνη, Τσακουμή, Ζήκου –λ / Ν. Στούκη, Τσαμιγκάτου, Μίχα.