Ολοκληρώθηκε το 6ο τουρνουά «Π. Οικονομάκης»

Στο 1ο παιχνίδι της 2ης και τελευταίας μέρας του 6ου τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», ο Απόλλωνας Πατρών αναδείχθηκε νικητής, κερδίζοντας με 68-63 τον Κολοσσό Ρόδου σε ακόμη ένα πολύ ενδιαφέρον ματς που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ανατροπές.
Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ και να αποχαιρετίσει με νίκη το 6ο τουρνουά μπάσκετ «Πέτρος Οικονομάκης». Η ομάδα μας με «οδηγό» ξανά τον Χάρη Γιαννόπουλο (22π.) κατάφερε να επικρατήσει με 97-91, ολοκληρώνοντας με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια την διοργάνωση.

Απόλλωνας Πατρών – Κολοσσό Ρόδου 68-63
Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν εκείνος που κατάφερε δύο φορές μέσα στο ματς να πάρει μεγάλη διαφορά, αρχικά μετά από σερί 14-0 στο 1ο δεκάλεπτο (31-20) αλλά και στο β’ ημίχρονο με 13-0 για το 51-40 στο 27’. Όμως, ο Κολοσσός επέστρεψε δύο φορές στο ματς, κάνοντας το ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Ο Τσιάρας ήταν εκείνος τελικά που «καθάρισε» το παιχνίδι στο φινάλε, γράφοντας το τελικό 68-63, με 4 δικούς του αναπάντητους πόντους.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλούς «οιωνούς» για τους φιλάθλους και τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν με τον Κολοσσό να παίρνει προβάδισμα με 3 πόντους (8-11) χάρη σε τρίποντο του Χολ. Έπειτα για ένα 5λεπτο οι Ροδίτες έμειναν χωρίς σκορ, με τον Απόλλωνα να το εκμεταλλεύεται και με σερί 14-0 να παίρνει διψήφια διαφορά με 22-11. Ο Αγγελάκος έλυσε τον «γόρδιο δεσμό», γράφοντας το 22-13 της α’ περιόδου.
Ο Βεργίνης διατήρησε την διαφορά των 9 πόντων (31-22) μέχρι το 16’, όταν η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πάτησε «γκάζι» για την ανατροπή και το επιμέρους 10-0, περνώντας μπροστά με 31-32, με τρίποντο του Μπέρι, ενώ στην συνέχεια ο Άχονεν με νέα τρίποντη «βόμβα» έκανε το 33-36 για την ομάδα του στο 18’. Ο Απόλλωνας κατάφερε να απαντήσει στην συνέχεια (38-36), με τον Βασιλόπουλο να διαμορφώνει το 38-38 του α’ ημιχρόνου με δύο εύστοχες βολές.
Στην επανάληψη, αν και το πρώτο καλάθι το πέτυχε ο Κολοσσός (38-40), ο Απόλλωνας ήταν εκείνος που μονοπώλησε την επαφή με το καλάθι για τα 6 επόμενα λεπτά και με νέο σερί 13-0 πήρε ξανά διψήφια διαφορά με 51-40 στο 27’. Όμως, το τελευταίο 3λεπτο της γ’ περιόδου ανήκε στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσε σε 54-51 στην λήξη μετά από τρίποντο του Γεωργαλή στην «εκπνοή».
Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Ρέντικ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (54-55) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι και το 38’ (61-60). Ο Βεργίνης με τρίποντο έδωσε ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας στον Απόλλωνα (64-60) αλλά ο Παπαδάκης απάντησε άμεσα για το 64-63 στο 39’. Τελικά, ο Τσιάρας με 4 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με για το τελικό 68-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 38-38, 54-51, 68-63.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA (Μέξας): Τζόουνς 18 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 9 (3), Σλαφτσάκης 3, Τσιάρας 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Μπάβτσιτς 4 (1), Κουζέλογλου 4, Ράσελ 11, Κόμπινς 3, Διαμαντάκος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ H HOTELS (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 2, Γεωργαλής 5 (1), Σαλούστρος, Αγγελάκος 2, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 17 (6/13 σουτ), Βασιλόπουλος 2 (6 ριμπάουντ σε 23 λεπτά), Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 7, Χολ 5 (1).

Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ 97-91
Το παιχνίδι είχε πολλές αυξομειώσεις στο σκορ, με την ομάδα μας να μπαίνει φουριόζα (24-15 στο 8’) και να διατηρεί τον γρήγορο ρυθμό και την αποτελεσματικότητα της και στο β’ δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει στο +16 (50-34 στο 24’). Από την άλλη μεριά, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις επιθετικά στην επανάληψη, μειώνοντας μέχρι και στο καλάθι (69-67) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Από κει και έπειτα όμως, οι Γιαννόπουλος και Φιτζπάτρικ ανέλαβαν δράση, με τον αρχηγό μας να «καθαρίζει» στο φινάλε την υπόθεση νίκης.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους, με τους Τάλτον (17π.), Φιτζπάτρικ (13π.), Άρνολντ (12π.), Χριστοδούλου και Ζάμπας (10π.) να κλείνουν την 5άδα των «διψήφιων» σκόρερ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με 8-8. Ο Ζάμπας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 11-8 στην ομάδα μας, με τους Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλο, Χριστοδούλου και Άρνολντ να σκοράρουν για την μεγαλύτερη διαφορά του α’ δεκαλέπτου (24-15) στο 8’, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 26-18 στο φινάλε.
Για πρώτη φορά στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε τον διψήφιο αριθμό (30-20). Ο γρήγορος ρυθμός του Ρέθυμνο Cretan Kings συνεχίστηκε, με τους παίκτες μας να σκοράρουν συνεχώς και να παίρνουν προβάδισμα με 43-31 στο 18’. Μάλιστα, δύο πολύ καλές προσπάθεειες από τους Άρνολντ και Τάλτον ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +14, 48-34, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και στο ξεκίνημα της, σημειώθηκε  το μεγαλύτερο προβάδισμα χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου για το +16 και το 50-34. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στην συνέχεια, πραγματοποιώντας σερί 12-2 για να μειώσει στους 6 πόντους (52-46) στο 25’. Εκείνος που έλυσε την επιθετική δυστοκία ήταν ο αρχηγός μας, Χάρης Γιαννόπουλος, με υπέροχο λέι απ. Το ματς είχε πλέον ισορροπήσει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους τους με το σκορ στο 66-59 για το Ρέθυμνο Cretan Kings.
Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τρίποντο (66-63). Οι Σάφτενααρ και Τάλτον διατήρησαν μπροστά την ομάδα τους (71-67), με τον Γιαννόπουλο να αυξάνει την διαφορά στο 74-69 έπειτα από καλάθι και φάουλ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσε στο καλάθι (79-77 στο 36’). Όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Φιτζπάτρικ και γιαννόπουλου έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα μας 3 λεπτά πριν τη λήξη (85-77). Πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τον Μαργαρίτη για το 89-86 περίπου 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έπειτα, ο αρχηγός μας το πήρε πάνω του και με δύο εύστοχες βολές και ένα εξαιρετικό κάρφωμα έδωσε ουσιαστικά τη νίκη (93-86) 25’’ πριν το φινάλε, με το τελικό σκορ να γράφει 97-91 για την ομάδα μας, αποχαιρετώντας με 2 νίκες σε 2 ματς το 6ο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 10 (2), Άρνολντ 12 (1), Φιτζπάτρικ 13 (2), Ζάμπας 10 (2), Τάλτον 17 (2), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 22 (2), Σάφτενααρ 6, Έντουαρντς 4.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 6 (2), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 13 (1), Καμάρας, Τέιλορ 13 (2), Τσόχλας 6, Σάιμπερτ 8 (2), Μπράιαντ 7 (1), Πέινερς 9, Κλάντον 11, Μαργαρίτης 5 (1), Γλυνιαδάκης 13.
Παράλληλα, στο τέλος της 1ης αναμέτρησης η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings βράβευσε τις ομάδες για την παρουσία τους στο 6ο τουρνουά μπάσκετ «Πέτρος Οικονομάκης». Αρχικά, ο Πρόεδρος της ομάδας μας Ηρακλής Μανουκαράκης παρέδωσε την τιμητική πλακέτα στον αρχηγό του ΠΑΟΚ Βαγγέλη Μαργαρίτη, στην συνέχεια ο Ταμίας του ΕΣΑΚΕ και Μέλος του Δ.Σ. Μανόλης Κεφαλογιάννης στον αρχηγό του Απόλλωνα Πάτρας Δημήτρη Βεργίνη και το Μέλος και Αντιπρόεδρος της Ρέθυμνο ΚΑΕ Μανόλης Γιαννούλης στον αρχηγό του Κολοσσού Ρόδου Γιάννη Γεωργαλή.
Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από το παιχνίδι της ομάδας μας με τον ΠΑΟΚ να ευχαριστεί την Ρεθυμνιώτικη ομάδα για την φιλοξενία, με τον Τεχνικό Διευθυντή Νίκο Σταυρόπουλο να προσφέρει ένα δώρο στον μεγαλομέτοχο Κωστή Ζομπανάκη.