Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο Aegean

Δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο Aegean και ηττήθηκε με 75-62 το απόγευμα της Τρίτης στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο του βορρά να κάνει το 2-1 στην σειρά και να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.
Ο ΠΑΟΚ έχοντας περισσότερες λύσεις στην φαρέτρα του, το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και τους Μπρέμερ, Τσόχλα σε «δαιμονιώδη» κατάσταση έφτασε στην δεύτερη νίκη στην σειρά. Οι δύο τους διέλυσαν την άμυνα του Ρέθυμνο Aegean στο εξάλεπτο 14’ – 20’, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 25-7, μετατρέποντας το εις βάρος του 18-22 (του 14’) σε 43-29 στην ανάπαυλα. Μπρέμερ και Τσόχλας, πέτυχαν τους 24 από τους 28 πόντους του ΠΑΟΚ στην β’ περίοδο, με τον Αμερικανό να σημειώνει 14 και τον Απόλλωνα 10. Ο ΠΑΟΚ απλά συντήρησε αυτή την διαφορά ως το φινάλε, παρά την προσπάθεια του Ρέθυμνο Aegean να ξαναμπεί στο ματς.
Όπως και να έχει πάντως το Ρέθυμνο Aegean έπεσε με ψηλά το κεφάλι, αποχαιρετώντας την φετινή χρονιά από την καθόλα τιμητική 6η θέση της Basket League, ζεσταίνοντας και πάλι τους φίλους του, μετά την περσινή παρένθεση, με την μέτρια παρουσία.

Το παιχνίδι
Εξαιρετικά ξεκίνησε το Ρέθυμνο Aegean το 1ο δεκάλεπτο, καθώς με 9 πόντους από τους Κάουνσιλ, Καλαμπόκη, Φαγιέ και Άλεν προηγήθηκε με 5-9 στο 4’. Στην συνέχεια, η αστοχία στοίχισε στο Ρέθυμνο Aegean, αφού ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 12-9 μετά από σερί 7-0 στο 6’. Όμως, ο Κάουνσιλ είχε την απάντηση και με τρίποντο ισοφάρισε σε 12-12 στο 8’ για να έρθει οΦαγιέ και να βάλει ξανά μπροστά την Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με 12-13 στο 9’. Στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα ο Λάνγκφορντ με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το υπέρ τους 15-13 της 1ης περιόδου.
Χόλις και Κουμπούρας έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Ρεθυμνιώτες για το 15-16 στο 11’. Με μικρό σερί 0-6 από τους Κράβιτς και Κουμπούρα που συνδυάζονταν εξαιρετικά έκαναν το 18-22 στο 14’. Από εκεί και έπειτα, τα λάθη και η αστοχία στοίχισαν στο Ρέθυμνο Aegean, με αποτέλεσμα να μην σκοράρουν για 4 λεπτά και τον ΠΑΟΚ με τρίποντα από το… πουθενά πήρε διψήφια διαφορά στο 17’ (33-22). Ο Καλαμπόκης ήταν η μοναδική επιθετική απειλή για το Ρέθυμνο Aegean και με 7 δικούς του πόντους μείωσε σε 41-29 στο τελευταίο λεπτό. Όμως, ο Τσόχλας με 2/2 βολές έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-29.
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16 πόντους (45-29 στο 21’) αλλά οι Κάουνσιλ, Άλεν και Φαγιέ με σερί 8-0 μείωσαν στους 8 πόντους στο 23’ (45-37). Οι γηπεδούχοι απάντησαν για το 49-37 αλλά ο αρχηγός δήλωσε πάλι «παρών» και με τρίποντο μείωσε σε 49-40 στο 25’. Στο επόμενο 3λεπτο δεν έβγαινε τίποτα για το Ρέθυμνο Aegean, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 8-0 και να φτάνουν την διαφορά στο 57-40 στο 28’. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της περιόδου, με το σκορ στο 61-44.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, μπήκε με όρεξη στο 4ο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να μειώσει στους 13 πόντους με τους Κουμπούρα και Φαγιέ (67-54 στο 34’). Το Ρέθυμνο Aegean είχε την ευκαιρία να κατεβάσει και άλλο την διαφορά με τους Κράβιτς και Άλεν αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Έτσι, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς και με σερί 5-0 έκαναν το 72-54 στο 36’. Τελικά, το Ρέθυμνο Aegean ηττήθηκε με 75-62, βάζοντας τέλος στην φετινή επιτυχημένη χρονιά. Το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Φούφης, Σώμος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 43-29 (ημιχρ.), 61-44, 75-62 (τελικό).
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 19 (4), Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 5 (1), Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Όντουμ 7 (1), Βον 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Σαλούστρος 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 4, Κάουνσιλ 8 (2), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Φαγέ 9, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Δουλγεράκης, Χόλις 2.