Προκρίθηκε στην επόμενη φάση το Ρέθυμνο Cretan Kings

Την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs της Stoiximan.gr Basket League κατέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε με 69-55 του Κολοσσού στο 3ο παιχνίδι της σειράς.

Ο «νόμος» του «Μελίνα Μερκούρη» επιβεβαιώθηκε με τον πιο εμφατικό τρόπο στο πιο κρίσιμο ματς της Α’ φάσης, με την ομάδα μας να φτάνει στην πολυπόθητη νίκη και να δίνει συνέχεια στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις. Αγωνιστικά το ματς ξεκίνησε ιδανικά, καθώς προηγήθηκε με 22-9 στο α’ δεκάλεπτο, με τη διαφορά να «πέφτει» στους 3 πόντους (35-32 στο 19’), ενώ ο Κολοσσός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 (25’), κυρίως λόγω της αστοχία των παικτών μας. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, με τον Φιτζπάτρικ να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο στο 33’ για το 59-49. Στη συνέχεια η «σκυτάλη» πέρασε στον Γιαννόπουλο, ο οποίος με 8 σερί πόντους έδωσε τη «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (67-51 στο 38’). Μάλιστα, το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο 20χρονος Ρεθυμνιώτης, Γιάννης Παναρετάκης με λέι απ, διαμορφώνοντας το τελικό 69-55.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο αρχηγός μας, Χάρης Γιαννόπουλος, ήταν καθοριστικός, σημειώνοντας 20 πόντους με 3 τρίποντα, με τον Λέμον να πετυχαίνει επίσης 20 πόντους. Η τετράδα των «διψήφιων» έκλεισε με τους Άρνολντ (14π.) και Τάλτον (10π.).

Πλέον η ομάδα μας θα συνεχίσει στην επόμενη φάση, αντιμετωπίζοντας την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας, με την ομάδα που θα συμπληρώσει τις δύο νίκες να παίρνει και την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι για το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 11-4 χάρη στον Άρνολντ που μπήκε «ζεστός» (7π.) και τον Λέμον. Στη συνέχεια η διαφορά διατηρήθηκε στο +7 για την ομάδα μας (14-7 στο 6’), ενώ το φινάλε ήταν ακόμη καλύτερο. Τη «σκυτάλη» πήρε ο Τάλτον, ο οποίος με δύο τρίποντα και τη συνεισφορά από τον Λέμον «εκτόξευσαν» το προβάδισμα στους 13 πόντους (22-9), μετά από σερί 8-0, το οποίο ήταν και το σκορ του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Στη β’ περίοδο ο Γιαννόπουλος διατήρησε τη διψήφια διαφορά (24-12 στο 11’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν εξίσου καλή. Η αστοχία των παικτών μας είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σημειώσουν σερί 6-0 και να μειώσουν σε 24-18 (13’). Όμως, οι Άρνολντ και Λέμον βρήκαν τις λύσεις επιθετικά, επαναφέροντας το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό (32-20 στο 15’). Μετά το καλάθι του Γιαννόπουλου στα 4’11’’ πριν τη λήξη (33-22), η ομάδα μας έμεινε άποντη για τα επόμενα περίπου 4 λεπτά, με τον ίδιο παίκτη να βρίσκει ξανά στόχο, «ξεκολλώντας» την για το 35-29. Ο Άχονεν με τρίποντο μείωσε για πρώτη φορά στους 3 πόντους (35-32) για να ακολουθήσει λέι απ από τον Τάλτον για το 37-32 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Ο Λέμον ήταν εκείνος που κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα μας στο ξεκίνημα της επανάληψης (41-35 στο 23’), με τον Κολοσσό να εκμεταλλεύεται για ακόμη μία φορά την αστοχία των παικτών μας και με σερί 8-2 ισοφάρισε σε 43-43 (25’). Το ματς είχε αποκτήσει πλέον τον χαρακτήρα ντέρμπι με τους Γιαννόπουλο και Λέμον να δίνουν δύο φορές το προβάδισμα στην ομάδα μας με 45-43 και 47-45, ενώ ακολούθησε σερί 5-0 από τους ίδιους παίκτες για το 52-47 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Μέσω της πιεστικής άμυνας, η ομάδα μας κατάφερε να κυριαρχήσει στα πρώτα 3 λεπτά της τελευταίας περιόδου, καθώς με επιμέρους 7-2 και με τρίποντο «μαχαιριά» από τον Φιτζπάτρικ ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στο +10 (59-49 στο 33’). Μάλιστα ο Γιαννόπουλος ήταν εκείνος που ουσιαστικά τέλειωσε την υπόθεση πρόκριση, καθώς με δύο τρίποντα και ένα λέι απ έστειλε τη διαφορά στο +16 (67-51 στο 38’). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παναρετάκης ο οποίος πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ματς για το 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-09, 37-32, 52-47, 69-55.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Άρνολντ 14 (1), Φιτζπάτρικ 3 (1τριπ., 14ριμπ.), Σάφτενααρ, Τάλτον 10 (2), Λέμον 20, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (3).
Κολοσσός H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 10, Σαλούστρος 5 (1), Άχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουότσον 9.