Τρομερή ανατροπή και 5-2 για τους Παίδες

Με μία σπουδαία ανατροπή κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Λασιθίου οι παίκτες της Μικτής Ρεθύμνου, επικρατώντας με 5-2. Πλέον ο μεγάλος “τελικός” μεταφέρεται στο Ηράκλειο, εκεί όπου θα “παλέψουν” για ένα θετικό αποτέλεσμα, ώστε να στεφθούν πρωταθλητές Κρήτης.
Αν και οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Λυρώνη έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, το Λασίθι ήταν εκείνο που ευτύχησε να προηγηθεί και μάλιστα με 0-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ρεθυμνιώτες κυριάρχησαν, πραγματοποιώντας την ανατροπή. Με 5 τέρματα από τους Φραγκιαδάκη (χατ-τρικ), Ματθαιακάκη και το αυτογκόλ του Μπίσα πήραν την πολυπόθητη νίκη, παραμένοντας στην κορυφή και μετά τη νίκη του Ηρακλείου με 4-2 επί των Χανίων. Όμως, να σημειώσουμε πως η Ρεθυμνιώτικη Μικτή θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Χατζηκωνσταντίνου (τραυματίστηκε στο α’ ημίχρονο) και του Γιαννούλη (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα) στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
16’ Φάουλ του Θεοδοσουλάκη κεφαλιά Φραγκιαδάκη άουτ.
25’ Ο Θεοδοσουλάκης κόβει στον Καφετζή σουτ κοντράρει στα σώματα.
29’ Φάουλ του Αλιάι κεφαλιά του Καφετζή διώχνει ο τερματοφύλακας.
30’ Φάουλ του Θεοδοσουλάκη λίγο άουτ.
32’ Σέντρα Ζερβού κοντινό πλασέ Γρηγοράκη άουτ.
35’ Ανατροπή του Μερκούρι από τον Μελαδάκη. Πέναλτι. Το εκτελεί ο Μερκούρι διώχνει ο Δεσποτόπουλος στην επαναφορά με σουτ ο Κοπανάκης το 0-1.
40’ Σουτ του Γιαννούλη διώχνει ο Μανδουράρης.
42΄Φάουλ του Κουτούζου από μακριά δε συγκράτησε ο Δεσποτόπουλος η μπάλα στα δίχτυα 0-2.
44’ Ο Μπίσα αυτογκόλ για το 1-2.
51’ Σουτ του Αποστολάκη διώχνει ο Μανδουράρης.
52’ Κόρνερ του Θεοδοσυλάκη κεφαλιά του Καφετζή διώχνει με το χέρι ο Ζερβός πάνω στη γραμμή από κοντά ο Φραγκιαδάκης το 2-2.
55’ Σουτ του Μερκούρι στο οριζόντιο δοκάρι.
61’ Μπαλιά του Φραγκιαδάκη πλασέ του Αλιάι 3-2.
62’ Σουτ του Φραγκιαδάκη σώζει ο Μανδουράρης.
65’ Κόρνερ του Κοτούζη κεφαλιά του Κοπανάκη διώχνει σε κόρνερ ο Δεσποτόπουλος.
68’ Μπαλιά του Αλιάι ο Μανδουράκης διώχνει στην πλάτη του Ματθαιακάκη και προ κενής εστίας κάνει το 4-2.
77’ Δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο Μερκούρι.
79’ Δεύτερη κίτρινη ο Γιαννούλης.
80’ Ο Φραγκιαδάκης με απευθείας εκτέλεση έκανε το 5-2.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 44’ (αυτ.) Μπίσα, 52’, 61’, 80′ Φραγκιαδάκης, 68’ Ματθαιακάκης / 35’ Κοπανάκης,  42’ Κουτούζος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιώργος Λυρώνης): Δεσποτόπουλος (74’ Μπερβανάκης), Χατζηκωνσταντίνου (37’ λ.τ. Βερνάδος), Γιαννούλης, Μελαδάκης, Καπετανάκης, Φραγκιαδάκης, Θεοδοσουλάκης (74’ Ποθουλάκης), Σπαντιδάκης (63’ Ματθαιακάκης), Καφετζής, Αλιάι, Αποστολάκης (74’ Τραϊτοράκης).
ΛΑΣΙΘΙ (Νίκος Πατελής): Μανδουράρης (70’ Φραγκούλης), Μπίσα, Στεφανί, Παπαδάκης, Λιοντάκης, Ζερβός, Χρονάκης (56’ Μπαριτάκης), Μερκούρι, Γρηγοράκης (70’ Μαυρής), Κοπανάκης, Κουτούζος.