10η νίκη για Ρέθυμνο Cretan Kings, νέα ήττα για την Ακαδημία

Το Ρέθυμνο Cretan Kings αντιμετώπισε τον Κύδων και στην πρώτη περίοδο έδειξε επηρεασμένο από το κενό της περασμένης εβδομάδος και βρέθηκε πίσω με 10-15. Στην συνέχεα βελτιώθηκε και στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 35-28. Σαφώς καλύτερη η εικόνα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο που πήραν και σταθερό προβάδισμα πάνω από 10 πόντους, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 59-47.

Ρέθυμνο Cretan Kings – Κύδων 59 – 47
(10-15, 35-28, 45-34, 59-47)
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος-Νταλιάνης): Γιάννης 6 (2), Μανετάκης, Βλαχάκης 11 (2), Κούμουλος 17 (3), Μαραυγάκης 3 (1), Ξυδάκης, Στέβοβιτς 8 (2), Ηλιάδης 2, Τασιούδης 5, Αθανίτης, Δουλγεράκης 4, Κυρίτση 3 (1).

Για την 15η αγωνιστική, η Ακαδημία αντιμετώπισε τον ΟΑΧ, γνωρίζοντας την 12η ήττα του στο πρωτάθλημα. Το έργο της Ακαδημίας ήταν εξαρχής δύσκολο, κόντρα σε μια από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος, έκανε ένα πολύ κακό ξεκίνημα, προσπάθησε να μπει ξανά στον αγώνα αλλά δίχως επιτυχία.

ΟΑΧ – Ακαδημία 64 – 52
(19-6, 33-25, 47-35, 64-52)
Ακαδημία (Καψάλης): Σταματάκης 2, Ανωμερινάκης, Καλαντωνέας 25 (5), Καρακεσίσογλου 2, Κωνσταντινίδης 6, Ντάγκας 4, Γκρέκος 4, Μανετάκης 5 (1), Μπέκο 4.