4 Ρεθυμνιώτες έτρεξαν στον Volkswagen Prague Marathon

Ένας σημαντικός μαραθώνιος πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στην Πράγα, με τη συμμετοχή κορυφαίων δρομέων κυρίως από την Αφρική. Ο Volkswagen Prague Marathon με μια παραμυθένια διαδρομή διασχίζοντας τα πιο ωραία σημεία της Πράγας αποζημίωσε τους Μαραθωνοδρόμους χαρίζοντάς τους ένα πανέμορφο ταξίδι. Στον αγώνα συμμετείχαν και 4 Ρεθυμνιώτες δρομείς, ο Ανδρέας Τζαγκαράκης (3355), ο Κώστας Χατζηδάκης (3356), ο Σταύρος Καπετανάκης (5285) και ο Ανδρέας Καλλέργης (5839), ο οποίοι τερμάτισαν ανάμεσα στους 29 συνολικά Έλληνες Μαραθωνοδρόμους.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε με χρόνο 2:08:47, ο Αιθίοπας Αμπράχα, 2os ο Μπάζου Γουόρκου επίσης από την Αιθιοπία με 2:08:48 και 3os ο συμπατριώτης τους Μεκουάντ Αγενέου σε 2:09:00. Στην 104η θέση τερμάτισε ο πρώτος Έλληνας, ο Α. Βουρεξάκης του ΟΦΗ με 2:54:38.
Στις γυναίκες πρώτη βγήκε η Βάλαρι Αγιαμπέι από την Κένυα σε 2:21:57 (ρεκόρ αγώνα), 2η τερμάτισε με 2:22:15 η Αμάνε Μπερίσο από την Αιθιοπία και 3η η συμπατριώτισσα της Ταντελέχ Μπεκέλε σε 2:22:23. Στην 13η θέση των γυναικών τερμάτισε η πρώτη Ελληνίδα, η Τσεκίνη Σόνια με 2:45:55.