26 Απριλίου 2024

8χ8 για το Ρέθυμνο Cretan Kings, εντός έδρας ήττα για την Ακαδημία

Για μια ακόμα αγωνιστική η ομάδα του Ρέθυμνο Cretan Kings διατήρησε το αήττητο της και την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, ενώ η Ακαδημία γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Μεσσαρά.

Στην κορυφή παρέμεινε το Ρέθυμνο Cretan Kings μετά την νίκη στο Άγιο Νικόλαο με 48-66, αν και οι γηπεδούχοι «άντεξαν» για ένα ημίχρονο (17-17, 34-33). Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Ρεθυμνιώτες έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και πήραν την νίκη με 48-66.

Άγιος Νικόλαος – Ρέθυμνο Cretan Kings 48-66
Δεκάλεπτα: 17-17, 17-16, 6-16, 8-17
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος): Ρέκκας 18 (3), Χλιαράς 7 (1), Κούμουλος 5 (1), Μαραυγάκης 6(2), Κωνσταντινίδης, Στέβοβιτς 12, Ηλιάδης, Τσιατσιος 9, Ζουμπουλάκης 7, Φωτάκης, Μπιτζεκου.

Η Ακαδημία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 16-6 στο τέλος της 1ης περιόδου, με το ημίχρονο να βρίσκει ισόπαλες (26-26) τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και πήραν προβάδισμα με +10 πόντους στο φινάλε της 3ης περιόδου. Η Ακαδημία προσπάθησε στο φινάλε να μπει και πάλι στο παιχνίδι ωστόσο η Μεσσαρά είναι αυτή που «χαμογέλασε» και έφτασε στην τελική επικράτηση με 55-61.

Ακαδημία – Μεσσαρά 55-61
Τα δεκάλεπτα: 16-6,26-26, 39-49, 55-61
Ακαδημία (Παπαδογιαννάκης):Δουλγεράκης 27 (3), Μπιρλιράκης 5 (1), Πριναράκης 4, Καρακεσισόγλου 2, Καψαλάκης Δ. 7, Κατράκης, Τερζάκης 4, Ξυνός 3 (1), Ξενίδης, Κατράκης, Καραναστάσης 3 (1), Σαμιώτης, Σκανδαλάκης